Кульшовий суглоб
Кульшовий суглоб є одним із самих великих суглобів нашого тіла.  Через те, що людина в результаті еволюції встала на дві ноги, кульшовий суглоб є основним опорним суглобом і несе значне навантаження при ходьбі, бігу, перенесенні важких речей.

 Тазові кістки беруть участь в утворенні трьох зчленувань: лобкового симфізу, парного крижово-клубового суглоба і парного кульшового суглоба.  Форму кульшового суглоба можна уявити у вигляді кулі, розташованої в глибокому гнізді округлої форми.  Лобковий симфіз і крижово-клубовий суглоб малорухливі, а в кулястому (або, точніше, чашевидному) кульшовому суглобі, що забезпечує одночасно стійкість тіла і рухливість ноги, можливий великий обсяг рухів.

 Суглобова западина кульшового суглоба утворена тазовою кісткою і називається вертлюжною (ацетабулярною) западиною. По краю западини розташовується вертлюжна губа - волокнисто-хрящове утворення. Вона збільшує глибину западини на 30%, але головна її функція полягає у рівномірному змащуванні суглобового хряща головки стегнової кістки синовіальною рідиною (суглобовою).  Створюючи присмоктуючий ефект, вона зміцнює кульшовий суглоб.

Усередині вертлюжної западини знаходиться голівка стегнової кістки, яка пов'язана з тілом стегнової кістки за допомогою шийки. Часто шийку стегнової кістки називають "шийкою стегна", але це жаргонізм. Дещо нижче шийки стегна знаходяться кісткові виступи, звані великим і малим вертлюгами. До них прикріплюються потужні м'язи.

 Навколо суглоба є суглобова капсула, яка містить зв'язки, які зміцнюють кульшовий суглоб. З одного боку ці потужні зв'язки прикріплюються одним кінцем до тазової, а іншим кінцем - до стегнової кістки. Ще одна потужна зв'язка (зв'язка головки стегнової кістки, часто її ще називають круглою зв'язкою) пов'язує головку стегнової кістки з дном вертлюжної западини.  Не виключено, що ця зв'язка теж додає міцності кульшовому суглобу, обмежуючи зовнішнє обертання стегна. Тій же меті служить і капсула кульшового суглоба, яка натягується при зовнішньому обертанні і розгинанні стегна.

 Кульшовий суглоб покритий м'язами сідничної області ззаду і м'язами передньої групи стегна спереду. Голівка стегнової кістки, розташована в ацетабулярній западині, покрита суглобовим хрящем.  Суглобовий хрящ в кульшовому суглобі в середньому досягає 4 мм в товщину, має дуже гладку поверхню білястого кольору і міцноеластичну консистенцію. Завдяки наявності суглобового хряща значно зменшується тертя між дотичними суглобовими поверхнями
Категорія: Кульшовий суглоб | Додав: borschaga (2013-01-06)
Переглядів: 2327 | Теги: Кульшовий суглоб | Рейтинг: 5.0/1

Всього коментарів: 0
avatar