Травми гомілкостопа
Найпоширенішими травмами гомілкостопа є різні види переломів гомілковостопного суглоба, такі як: переломи кісточок, переломи таранної кістки, переломи п'яткової кістки і переломи пілона (внутрішньосуглобові переломи гомілки). Лікують травми гомілкостопа як і будь-які інші види переломів або консервативно з допомогою накладення гіпсу, або оперативно.

Розрив ахіллового сухожилля
Одне з найбільш частих ушкоджень м'яких тканин гомілки є розрив п'яткового (Ахиллового) сухожилля. Ахіллове сухожилля - це найбільше сухожилля у людини. Воно утворюється в результаті злиття апоневрозів (плоских сухожиль) задніх м'язів гомілки - литкового м'яза і камбаловидного м'яза, які іноді називають трьохголовим м'язом гомілки. Іноді його називають і П'ятковим сухожиллям. Це сухожилля прикріплюється до бугра п'яткової кістки. Коли м'язи скорочуються, вони тягнуть ахіллове сухожилля, і в результаті цього відбувається підошовне згинання в гомілковостопному суглобі - тобто ми можемо встати на носок стопи або підстрибнути, відштовхнувшись стопами. Між поверхнею п'яткової кістки і сухожиллям є слизова сумка, яка знижує тертя між кісткою і сухожиллям. Крім того, саме сухожилля розташоване в спеціальному каналі, всередині якого також є трохи рідини, що зменшує тертя.Зазвичай при розриві людина відчуває раптовий біль, ніби хтось вдаряє ззаду по нозі палицею. Як правило, після розриву ахіллового сухожилля людина не може витягнути стопу. Хода порушується, з'являється сильна кульгавість, а іноді через біль людина взагалі не може наступити на ногу. Іноді в момент розриву людина може почути звук самого розриву, схожий на сухий тріск або хрускіт. Після цього різко знижується сила трьохголового м'язу гомілки - адже литковий і камбаловидний м'язи тепер не пов'язані з п'ятою за допомогою ахіллового сухожилля і не можуть витягати стопу. Після цього виникає набряк і може з'явитися синець, який за кілька днів поступово збільшується в розмірі і може спускатися вниз, до кінчиків пальців.

Встановлення діагнозу розриву сухожилля не викликає ніяких труднощів і може бути поставлений лікарем в результаті простого огляду і розпиту пацієнта. Однак насправді не все так просто і в діагностиці часто роблять помилки навіть дипломовані травматологи, які занадто самовпевнено ставляться до цієї проблеми. Для того, щоб виключити ці діагностичні помилки, лікар повинен виконати спеціальні діагностичні тести:

- Тест стиснення гомілки або тест Simmonds-Thompson. При стисканні рукою лікаря м'язів гомілки стопа витягується. Тест виконують на здоровій і травмованій нозі і порівнюють результати;


- Тест O'Brien або голчастий тест. У місце переходу апоневрозу в сухожилля вводять голку від медичного шприца, рухають стопою і дивляться, як відхиляється голка;

- Тест Matles або тест згинання в колінному суглобі. Пацієнт лежить на животі, обидві ноги згинаються в колінах стопами вгору. Якщо ахіллове сухожилля розірвано, то носок стопи буде звисати нижче;

- Тест Copeland або тест зі сфінгоманометром. На гомілку одягають манжету сфінгоманометра. Надувають її до тиску в 100 мм ртутного стовпа і лікар починає рухати стопою. Якщо тиск зростає до 140 мм ртутного стовпа, то ахіллове сухожилля не порвано.

Не обов'язково виконувати всі ці тести разом - вважається, що якщо хоча б два тести будуть позитивними, то діагноз розриву ахіллового сухожилля не викликає сумнівів.

Лікування

Лікування розриву ахіллового сухожилля може бути оперативне і консервативне.

Оперативне лікування розриву ахіллове сухожилля дає кращі результати в порівнянні з консервативним. За даними досліджень результати оперативного лікування тим краще, чим раніше виконана операція. Справа в тому, що з плином часу камбаловидний і литковий м'язи коротшають, і зіставити кінці сухожилля через 18-20 днів після травми часто вже неможливо.


При класичному варіанті операції виконують розріз завдовжки 8-10 сантиметрів по задній поверхні гомілки, здійснюють доступ до сухожиль, зачищають його кінці і зшивають спеціальною міцною ниткою одним з видів сухожильних швів. Існує кілька десятків або навіть сотень різновидів сухожильних швів, тому ми вам покажемо тільки найпоширеніший і загальноприйнятий шов у світі - шов Krackow. Цим швом зшиваються обидва кінці розірваного сухожилля, після чого нитки зв'язуються між собою.

Категорія: Гомілкостоп | Додав: borschaga (2013-01-06)
Переглядів: 3610 | Теги: Травми гомілкостопа | Рейтинг: 5.0/1

Всього коментарів: 0
avatar