Хвороба Кеніга
Хвороба Кеніга або розсікаючий остеохондрит внутрішнього виростка стегна - це стан при якому виникає обмежена ділянка некрозу суглобового хряща і прилеглої до нього кісткової тканини в області внутрішнього виростка стегна. Це захворювання при якому ділянка хряща, що покриває кістку, поступово відшаровується і може навіть повністю відокремитися від кістки. Причина цієї хвороби до кінця не вивчена. Вважається, що до некрозу призводить порушення кровообігу в гілках середньої підколінної артерії. Інша точка зору - це захворювання з хронічною травмою колінного суглоба. Хворіють переважно молоді люди 20-25 років. На початку у пацієнта виникає помірний ниючий біль в області колінного суглоба. Біль посилюється при фізичному навантаженні і після нього. При промацуванні біль відчувається в області внутрішньої поверхні колінного суглоба.

Діагноз хвороби Кеніга уточнюють за допомогою рентгенівських знімків. Можливо виявлення так званої ніші з секвестром (шматочком кісткової тканини) в тканинах внутрішнього виростка стегна, прилеглої до колінного суглоба. При подальшому перебігу хвороби, секвестр (шматочок кісткової тканини) випадає в порожнину суглоба. З'являється «суглобова миша», яка вільно переміщається в порожнині суглоба викликаючи часті блокади суглоба, поява запалення внутрішньої оболонки суглоба - синовіїту, з виділенням (випотом) запальної рідини в порожнину суглоба. Болі в колінному суглобі посилюються. Суглоб збільшується в розмірах за рахунок запального випоту.

Виділяють чотири стадії захворювання. При першій, початковій стадії захворювання хрящ в місці ураження стає більш м'яким, але він не має чітких меж. Друга стадія характеризується появою виразних кордонів ушкодження хряща, але хрящ залишається нерухомим. При третій стадії фрагмент хряща вже зсувається на кілька міліметрів щодо прилягаючої кістки, але залишається пов'язаним з ним, а при четвертій стадії захворювання фрагмент хряща і субхондральної кістки повністю відшаровується і починає вільно переміщатися в порожнині суглоба.

Симптоми. Прояв хвороби Кеніга залежить від її стадії і локалізації. На ранніх стадіях захворювання виникає тупий, ниючий біль, який може посилюватися при навантаженні, рухах. У суглобі виникає випіт, тобто велика кількість синовіальної рідини. Такий стан називають синовіїтом. Якщо хвороба Кеніга вражає Надколінник, то біль переважно розташований в передньому відділі колінного суглоба, під надколінком (колінної чашечкою).

Лікування хвороби Кеніга. Консервативне лікування з призначенням судинних препаратів, препаратів, що покращують харчування і відновлення суглобового хряща, фізіотерапії та виключення фізичного навантаження на суглоб зазвичай виявляються неефективними і надають позитивний ефект тільки у дітей та підлітків. У дорослих застосовується хірургічне лікування. Порожнину суглоба розкривають, суглобову мишу видаляють і роблять пластику дефекту тканини внутрішнього виростка стегна.

Хірургічне лікування показане у таких випадках:

1) збереження або виникнення рухомого фрагмента незважаючи на консервативне лікування;

2) відсутність ефекту від консервативного лікування у дисциплінованого хворого;

3) збереження або посилення змін на рентгенограмі або МРТ;

4) повне або майже повне закриття епіфізарних зон росту. Тобто операція показана у дорослих незалежно від стадії захворювання. Консервативне лікування при хворобі Кеніга має дуже мало шансів на успіх - захворювання все одно буде прогресувати і рано чи пізно фрагмент хряща з прилеглою кісткою відокремиться.

Варіант хірургічного лікування визначається стадією захворювання. Принципово є два варіанти: фіксувати фрагмент назад, або видалити його, а в місці, звідки він відокремився, виконати хондропластику, тобто спробу відновлення хряща. До хондропластики відносяться: тунелізація, мозаїчна хондропластика, накісні трансплантати, системи хондрогайд та їх аналоги.

Мозаїчна хондропластика. З малонавантажуваних ділянок виростків стегнової кістки беруть кілька блоків хряща з кісткою, які пересаджують в область дефекту:

Основне ускладнення хвороби Кеніга - артроз колінного суглоба . Імовірність розвитку артрозу колінного суглоба залежить від локалізації хвороби Кеніга, розмірів фрагмента, успішності, своєчасності та адекватності проведеного лікування. Однак артроз може розвинутися незважаючи на адекватне і своєчасне лікування. В залежності від розмірів і локалізації пошкодження артроз колінного суглоба розвивається в 5-40% випадків.
Категорія: Колінний суглоб | Додав: borschaga (2013-01-06)
Переглядів: 2334 | Теги: Хвороба Кеніга | Рейтинг: 5.0/1

Всього коментарів: 0
avatar