Розрив хрестоподібної зв'язки
Передня хрестоподібна зв'язка (ПХЗ) одна із самих травмованих зв'язок колінного суглоба. Серед всіх інших зв'язок коліна передня хрестоподібна травмується найчастіше, наприклад, розриви передньої хрестоподібної зв'язки відбуваються в 15-30 разів частіше, ніж розриви задньої хрестоподібної зв'язки. Механізм травми ПХЗ найчастіше пов'язаний із заняттями спортом і часто полягає в вальгусному викривленні гомілки і її пронації. Для визначення розриву передньої хрестоподібної зв'язки лікар проводить діагностику, найбільш показовою з яких є МРТ.

Виходячи з функції, яку виконує передня хрестоподібна зв'язка (утримування гомілки від зсуву вперед і досередини), стає зрозумілим і механіз травми, при якому відбувається розтягнення або розрив передньої хрестоподібної зв'язки. Як правило кручення на опорній нозі, коли корпус зі стегном обертається назовні, а гомілка зі стопою залишаються на місці.

Однак насправді механізм і причини розриву передньої хрестоподібної зв'язки складніші. Принципово в якості причин розриву передньої хрестоподібної зв'язки можна виділити пряму травму (контактний механізм: удар по гомілці, стегна) і непряму травму (неконтактний механізм: кручення на нозі при різкому гальмуванні, приземлення після стрибка і т.д.).

Відхилення гомілки назовні і кручення стегна досередини. Цей механізм розриву передньої хрестоподібної зв'язки найпоширеніший. Часто такий розрив передньої хрестоподібної зв'язки відбувається в гандболі, баскетболі, футболі та волейболі, коли при бігу потрібно різко розвернутися або при приземленні після стрибка з розворотом корпусу досередини від опорної ноги. При такому механізмі травми може статися і розрив внутрішнього меніска. Якщо такий рух буде дуже сильним, то можливий розрив трьох структур: передньої хрестоподібної зв'язки, внутрішнього меніска і внутрішньої бічної зв'язки. Таке пошкодження колінного суглоба ще називають "нещасливою тріадою" або "вибухом колінного суглоба".

Головним симптомом розриву передньої хрестоподібної зв'язки є нестабільність суглоба. Тривале ігнорування нестабільності призводить до раннього артриту колінного суглоба. При вираженій нестабільності рекомендується хірургічна операція, яка полягає в реконструкції передньої хрестоподібної зв'язки, яка може бути здійснена кількома способами. Через 6 місяців після розриву передньої хрестоподібної зв'язки людина може повернутися до колишнього рівня фізичної активності.

Розуміння механізму розриву передньої хрестоподібної зв'язки має велике значення для діагностики та профілактики цієї травми. Знання механізму підкаже лікарю ймовірність травми передньої хрестоподібної зв'язки в кожному конкретному випадку. Це звичайно ж можливо лише при чіткому детальному описі моменту травми самим спортсменом. Ось чому ці знання необхідні не тільки лікарям, але і спортсменам. Розуміння механізму травми допоможе спортсменам уникати ситуацій, що призводять до розриву передньої хрестоподібної зв'язки.

Неконтактний механізм травми переважає серед пошкоджень передньої хрестоподібної зв'язки. Даний механізм передбачає, що травмований суглоб не піддається навантаженню ззовні. В іншому випадку такий механізм називається контактним, найчастішим з яких є безпосередній удар в область суглоба, а також по гомілці або стегну.

Симптоми. Пошкодженню передньої хрестоподібної зв'язки зазвичай передує травма колінного суглоба, відразу після якої виникає біль і сильний набряк коліна. При розриві передньої хрестоподібної зв'язки часто чути тріск, проте це неспецифічна ознака, яка буває і при розривах інших зв'язок колінного суглоба. Крім того, в момент травми можливе відчуття "вивихування" гомілки допереду або вбік. У таких випадках потрібно звернутися до лікаря.

Перш за все лікар-травматолог з'ясує механізм травми, який допоможе запідозрити не тільки пошкодження передньої хрестоподібної зв'язки, але й інших структур (наприклад, задньої хрестоподібної зв'язки, зовнішньої і внутрішньої колатеральної зв'язок).

При розриві передньої хрестоподібної зв'язки в порожнину суглоба потрапляє кров - такий стан називають гемартрозом. У перші кілька днів після травми цей гемартроз і біль можуть бути настільки вираженими, що повноцінне обстеження суглоба руками лікаря неможливе, а саме завдяки обстеженню руками лікаря і може бути поставлений діагноз розриву передньої хрестоподібної зв'язки.

Діагностика. Після того, як лікар ретельно ознайомився з механізмом травми, він почне тестувати Ваші колінні суглоби. В першу чергу обстежують здорове коліно, щоб ознайомити пацієнта з технікою огляду, а так само для того, щоб була можливість порівняти результати тестів на здоровій і хворій нозі. При ретельному огляді, тестуванні суглоба на розрив передньої хрестоподібної зв'язки можна діагностувати без додаткових методів дослідження. Але, так як необхідно виключити й інші травми (переломи виростків великогомілкової та виростків стегнової кісток, переломи надколінка, перелом Сегонда, розриви менісків, бічних зв'язок і ін), лікар використовує й інші, інструментальні методи обстеження (рентгенографію, магнітно-резонансну томографію, УЗД).

Задня хрестоподібна зв'язка (ЗХЗ) розташовується відразу за ПХЗ. Щоб порвати задню хрестоподібну зв'язку, потрібно дуже сильний вплив. Найпоширеніший механізм розриву - удар по гомілці спереду, що буває в дорожньо-транспортних пригодах та в спорті. Наприклад,  бамперна травма - коли бампер низького автомобіля б'є по верхній частині гомілки, але нижче коліна. У водіїв може бути схожий механізм травми - при зіткненні водій за інерцією зміщується допереду і вдаряється коліном по приладовій дошці автомобіля. Для профілактики саме таких пошкоджень в сучасних автомобілях під рульовим колесом є подушки безпеки. Єдиний спосіб профілактики крім обмеження активності полягає в зміцненні м'язів колінного суглоба.

При підозрі на травму задньої хрестоподібної зв'язки дуже важливо обстежити зв'язки задньозовнішнього відділу колінного суглоба (постеролатеральний кут), так як у 60% випадків вони також виявляються пошкодженими.

Підтвердити діагноз розриву задньої хрестоподібної зв'язки і дізнатися про те, чи є інші пошкодження можна за допомогою інструментальних методів обстеження, основними з яких є рентгенографія і магнітно-резонансна томографія. Ультразвукове дослідження (УЗД) при травмах хрестоподібних зв'язок неінформативне.

Враховуючи, що задня хрестоподібна зв'язка рветься при дуже важких травмах, в першу чергу виконують рентгенограми колінного суглоба, на яких шукають переломи виростків стегнової кістки, виростків великогомілкової кістки, надколінка. Про пошкодження задньої хрестоподібної зв'язки може свідчити невеликий підвивих гомілки назад, видимий на рентгенограмі в бічній проекції. Збільшити інформативність рентгенограм можна простим способом: під час знімка виконується тест заднього висувного ящика, а знімок порівнюється з таким же знімком здорового коліна.

Лікування.

Консервативне лікування травм передньої хрестоподібної зв'язки зазвичай не дає хороших результатів у людей, які повертаються до інтенсивних спортивних занять. Біль, набряк і нестабільність періодично виникають у 56-89% спортсменів з розривами передньої хрестоподібної зв'язки після консервативного лікування.

В даний час "золотим стандартом" лікування розривів зв'язок колінного суглоба є артроскопія - малотравматичная операція, яку виконують через два розрізи довжиною по одному сантиметру.

Зшити розірвану передню хрестоподібну зв'язку неможливо - для її відновлення використовуються трансплантати, тобто інші сухожилля (аутотрансплантат з зв'язки надколінка, аутотрансплантат з підколінних сухожиль, алотрансплантат) або синтетичні протези.

Операцію (артроскопію) роблять у тому випадку, якщо після консервативного лікування стабільність суглоба не відповідає вимогам фізичної активності. Варто відзначити, що операція дає кращі результати на тлі хороших рухів в колінному суглобі і сильних м'язів, що ще раз підкреслює важливість консервативного етапу лікування. В середньому операції по відновленню передньої хрестоподібної зв'язки у не спортсменів роблять через 6 місяців після розриву, але це не означає, що пізніше операцію робити не потрібно. Буває, що її роблять і через 5-7 років після травми. В принципі операція може бути виконана на будь-якому терміні після травми, за винятком тих випадків, коли в колінному суглобі на тлі розриву передньої хрестоподібної зв'язки і нестабільності колінного суглоба як наслідок розвинувся виражений артроз.

Мета операції по пластиці відновлення передньої хрестоподібної зв'язки - якнайшвидше повернути хворого до бажаного рівня фізичної активності та уникнути ускладнень, до яких в першу чергу відноситься артроз. Удосконалення хірургічної техніки і методів реабілітації призвело до того, що понад 90% хворих продовжують займатися спортом і повністю задоволені результатами лікування. Середній термін реабілітації складає 4-6 місяців, але деякі професійні спортсмени з успіхом приступають до змагань і через 3 міс. Критерії допуску до спортивних занять можуть відрізнятися, але завжди орієнтуються в тій чи іншій мірі на результати функціональних проб, відчуття хворого і дані огляду. Найбільш загальноприйняті критерії наступні: відновлення амплітуди рухів, збільшення зміщення гомілки за даними гоніометрії не більше ніж на 2-3 мм в порівнянні зі здоровою ногою, сила чотириголового м'яза не менше 85% від норми, відновлення сили задньої групи м'язів стегна, всі функціональні показники становлять не менше 85% норми.
Категорія: Колінний суглоб | Додав: borschaga (2013-01-06)
Переглядів: 3868 | Теги: Розрив хрестоподібної зв'язки | Рейтинг: 5.0/1

Всього коментарів: 0
avatar