Травми колінного суглоба
Колінний суглоб - найскладніший суглоб людини. Зважаючи цілого ряду причин колінний суглоб травмується частіше, ніж інші суглоби. Багато травм колінного суглоба можуть лікуватися консервативно, тобто без операції, а при інших травмах доводиться виконувати операцію.

До основних травм колінного суглоба можна віднести: травма менісків, ушкодження зв'язкового апарату, хрестоподібних зв'язок, внутрішньосуглобові переломи кісток до яких відносяться виростків стегна або великогомілкової кістки і міжмищелкового підвищення великогомілкової кістки, перелом надколінка і крововилив (гемоартроз). Варто пам'ятати про те, що можуть бути і комбінації пошкоджень - наприклад розрив передньої хрестоподібної зв'язки може поєднуватися з розривом меніска!

Причинами цих травм найчастіше стають удар коліном, приземлення на прямі ноги при стрибку з висоти і перевищення фізіологічних меж звичайних рухів (частіше надмірне розпрямлення ноги в колінному суглобі). Будь-які пошкодження колінного суглоба супроводжуються крововиливом у суглоб, набряком, припухлістю, болем, так званим "балотуванням" надколінка, а при переломі - його роздвоєнням.

Поширеність травм менісків

Серед внутрішніх ушкоджень колінного суглоба ушкодження меніска займають перше місце. Найбільш часто меніски пошкоджуються у спортсменів і осіб фізичної праці у віці від 18 до 40 років. Пошкодження менісків у чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок. У дітей молодше 14 років розрив меніска в силу анатомо-фізіологічних особливостей відбувається порівняно рідко.

Розрив хрестоподібних зв'язок

Розрив передньої хрестоподібної зв'язки може відбутися в результаті прямого удару по колінному суглобу, а також по стегну або гомілці. Розрив передньої хрестоподібної зв'язки може статися і в результаті надмірного розгинання коліна (гіперекстензіі). Гіперекстензія може бути викликана як прямим ударом по коліну спереду, так і ударом по дистальній (нижній) частині гомілки. Також до контактних механізмів відноситься удар під коліно ззаду, внаслідок якого гомілка зміщується вперед відносно стегна і відбувається розрив передньої хрестоподібної зв'язки. Контактні механізми травми по частоті значно поступаються неконтактним.

Лікування травм колінного суглоба

Перша допомога при травмах колінного суглоба полягає в дотриманні чотирьох простих правил:

Спокій. Не навантажуйте колінний суглоб, а по можливості до постановки точного діагнозу використовуйте палицю або навіть краще милиці.
Холод. Прикладання пакета з чим-небудь холодним 6-8 разів на день по 15-20 хвилин в перші дві доби після травми дозволить зменшити біль і набряк.
Еластична пов'язка. Коліно після травми корисно обмотати еластичним бинтом, злегка здушивши його. Важливо не перестаратися в натягу еластичного бинта - пов'язка не повинна бути болючою!
Піднесене положення. Постарайтеся якомога менше опускати ногу вниз, краще всього, якщо ви покладете ногу на подушку. Це також зменшить біль і набряк.

При значній деформації колінного суглоба, яка виникла відразу після травми, негайно зверніться до травматолога - так як це може бути і вивих колінного суглоба. Цей стан зустрічається вкрай рідко, але він дуже небезпечний, так як вивихнута гомілка тисне на судини і нерви і наслідки цієї травми можуть бути дуже плачевними - вивих потрібно вправити негайно, і чим швидше, тим краще. Не намагайтеся вправити вивих гомілки самостійно.

Не відкладайте візит до травматолога, особливо якщо:

При рухах у колінному суглобі з'явилися болючі клацання
Коліно стало нестійким, гомілка наче вислизає, або нога підкошується
Біль не проходить
Неможливо рухати коліном, або рух чимось обмежений (щось заважає)
З'явилася кульгавість
Коліно набрякло
Категорія: Колінний суглоб | Додав: borschaga (2013-01-06)
Переглядів: 2928 | Теги: Травми колінного суглоба | Рейтинг: 5.0/1

Всього коментарів: 0
avatar