Переломи шийки стегна
Перелом шийки стегна - важка і небезпечна травма, яка може виникати як у літніх, так і у молодих людей.
Перелом шийки стегна у літніх небезпечний ускладненнями. Тривалий постільний режим у літніх пацієнтів з переломами шийки стегна призводить до катастрофічного погіршення здоров'я і в переважній більшості випадків закінчується смертю протягом декількох місяців від ускладнень, зумовлених вимушеним постільним режимом (серцева недостатність, пневмонії, тромбоемболії).
У більшості випадків оптимальне лікування переломів шийки стегна - оперативне. У молодих пацієнтів виконують остеосинтез трьома гвинтами, а у літніх - ендопротезування.
Поширена небезпечна помилка: "літня людина з переломом шийки стегна не перенесе операцію, наркоз" ... На жаль, літні пацієнти набагато частіше не виносять тривалого і болісного консервативного лікування (деротаційні чобітки, гіпс), і все це закінчується трагедією - смертю близької і коханої людини.
Якщо літня людина до перелому шийки стегна могла ходити, то лікувати потрібно тільки оперативно - виконувати ендопротезування суглоба.
У молодих людей навіть при відсутності зміщення уламків може бути доцільна операція (фіксація перелому трьома гвинтами). В іншому випадку нефіксований перелом може не зростись або відбудеться розсмоктування головки стегнової кістки (остеонекроз). Навіть мінімальне зміщення відламків при переломі шийки стегна може значно погіршити функцію кульшового суглобу.


Переломи шийки стегнової кістки або перелом "шийки стегна" - це серйозна медична проблема. Пов'язано це з її високою частотою, статистика показує, що переломи шийки стегна складають 6% від усіх переломів, і наслідками, які цей перелом може спричинити за собою. Перелом шийки стегна - це в 90% доля людей похилого віку старше 65 років, жінки страждають від цих переломів шийки стегна у три рази частіше, ніж чоловіки. На жаль, навіть у розвинених країнах 30% престарілих пацієнтів помирає протягом року після перелому шийки стегна. Це обумовлено тим, що якщо пацієнтові не виконати операцію, то він змушений довгостроково бути прикутим до ліжка, що у літніх пацієнтів катастрофічно згубно впливає на здоров'я: загострюються супутні захворювання, посилюється серцева недостатність, на фоні зниженої вентиляції легень виникає пневмонія.

Причини перелому шийки стегна сильно відрізняються у молодих і літніх пацієнтів. У пацієнтів старшого віку переломи шийки стегна наступають на тлі зменшення міцності кісток, так званого остеопорозу, що розвивається після настання менопаузи. Остеопороз розвивається і в чоловіків в літньому віці, але зазвичай у меншій мірі. Кістки, схильні до остеопорозу, можуть зламатися навіть при звичайному падінні на рівному місці. Факторами ризику переломів шийки стегна також є неврологічні захворювання, ослаблений зір, онкологічні захворювання, недостатність харчування та знижена фізична активність.

Перелом шийки стегна можна запідозрити по типовому механізму травми, характерним клінічним ознакам і підтвердити за допомогою рентгенівських знімків.  Літні пацієнти з переломом шийки стегна, як правило, відзначають випадкове падіння і забиття в області кульшового суглоба (великого вертлюга - кісткового виступу, який можна промацати по зовнішній поверхні стегна в його верхній третині). У молодих пацієнтів переломи шийки стегна трапляються при більш важких травмах - при падінні з висоти або при автомобільних аваріях.

В стані спокою при переломах шийки стегна біль носить нерізкий характер. Біль у ділянці кульшового суглоба посилюється при спробі рухів ногою.  При переломах шийки стегна синців в області кульшового суглоба зазвичай не буває.  При переломах шийки стегна постукування по п'яті викликає біль в кульшовому суглобі, в паху. Точний діагноз перелому шийки стегнової кістки ("шийки стегна") можна поставити за даними рентгенограм. У деяких випадках для уточнення характеру зміщення відламків може знадобитися комп'ютерна томографія.


При переломі шийки стегнової кістки або "шийки стегна" нога може бути вкорочена за рахунок зміщення відламків кістки. Крім того, зовнішній край стопи може лежати на поверхні ліжку - теж за рахунок зміщення уламків. При цьому хворий не може самостійно вивести ногу з цього положення. Крім того, при переломі шийки стегна у переважній більшості випадків пацієнт не може самостійно відірвати п'яту від поверхні ліжка. Ця ознака отримала свою назву - "симптом прилиплої п'яти". Іноді хворі з переломом шийки стегна під час спроби повернутися самі відзначають хрускіт в області перелому.  Постукування області великого вертлюга при переломі шийки стегнової кістки ("шийки стегна") зазвичай викликає біль у кульшовому суглобі.

Класифікація переломів

Для того щоб стандартизувати підходи до лікування переломів шийки стегна було розроблено декілька класифікацій. Кожна з них враховує характер перелому, що впливає на подальший перебіг захворювання і, відповідно, на вибір методу лікування.

Важливим для прогнозу є хід лінії перелому в шийці стегнової кістки. Чим ближче вона розташована до голівки стегнової кістки, тим менше шансів, що збережеться достатнє кровопостачання її голівки. Це збільшує ризик аваскулярного некрозу головки (загибелі кісткової тканини) і незрощення перелому шийки стегна. Особливо цей ризик зростає у літніх людей, у яких кровопостачання і так знижений.

Переломи шийки стегна по їх анатомічній локалізації поділяються на базісцервікальні (розташовані біля основи шийки стегна, найбільш віддалені від головки переломи), трансцервікальні (що проходять безпосередньо через шийку стегнової кістки) і субкапітальні переломи (розташовані в безпосередній близькості до голівки стегнової кістки).

Класифікація переломів шийки стегнової кістки по Garden.

Можна узагальнити, що чим більш вертикально розташована лінія перелому шийки стегнової кістки, чим ближче перелом до голівки стегнової кістки і чим старший пацієнт - тим вищий шанс того, що перелом не зростеться.

Лікування переломів шийки стегна

Консервативне лікування   переломів шийки стегна   може бути застосоване лише в тому випадку, якщо у пацієнта є серйозні супутні захворювання, такі як, наприклад, недавній інфаркт міокарда. Ще один виняток - якщо з якихось організаційних причин провести операцію неможливо (наприклад, немає обладнання або компетентного хірурга) і якщо при цьому перелом шийки стегнової кістки без зміщення, а лінія перелому розташована під кутом менше 30 градусів, тобто майже горизонтально і такий перелом шийки стегна не має тенденції до зміщення.

В цілому консервативне лікування   переломів шийки стегна   - Це метод відчаю, і треба чітко розуміти, що часто операція при переломах шийки стегна у літніх пацієнтів спрямована на порятунок життя, адже будучи прикутими до ліжка на довгі місяці такі пацієнти поступово «згасають» і нерідкі випадки летальних результатів. У молодих пацієнтів консервативне лікування переломів шийки стегна теж переноситься дуже болісно, ​​і операція потрібна не тільки для полегшення страждань постільного режиму, але і для максимального відновлення функції кульшового суглоба, м'язів, адже за довгий час знерухомлення при переломі шийки стегна м'язи атрофуються, в кульшовому і колінному суглобах виникають іммобілізаційні контрактури, які часом дуже важко розробляються і іноді обмеження рухів залишається довічно.

В даний час існує декілька варіантів оперативного лікування переломів шийки стегна. Вибір конкретної методики залежить від віку пацієнта, супутніх захворювань, загального стану здоров'я пацієнта.


Категорія: Кульшовий суглоб | Додав: borschaga (2013-01-06)
Переглядів: 2652 | Теги: Переломи шийки стегна | Рейтинг: 5.0/1

Всього коментарів: 0
avatar