Вивихи у плечовому суглобі
Головка плечової кістки лежить в суглобовій западині лопатки подібно баскетбольному м'ячу на тарілці. Отримавши великий обсяг рухів, плечовий суглоб пожертвував стабільністю. Для нього характерні підвивихи, вивихи, розриви суглобової капсули. Під стабільністю суглоба розуміють здатність голівки плечової кістки залишатися в правильному місці і не вивихуватись, тобто не зміщуватися відносно суглобової западини лопатки під дією зовнішньої сили. Відповідно, під нестабільністю плечового суглоба розуміють стан, при якому головка плечової кістки може виходити з суглобової западини лопатки при додатковому зовнішньому зусиллі або при будь-яких рухах.

Вивихи у плечовому суглобі (правильніше їх називати вивихами плечової кістки в плечовому суглобі, або вивихами головки плечової кістки) бувають передніми, задніми і нижніми, в залежності від того, куди змістилася голівка плечової кістки.

Передній вивих. Зустрічається найчастіше і становить понад 98% випадків. Вивих може відбутися при травмі, а може і спонтанно, при якомусь невдалому русі (як правило, при рухах типу «кидок спису»). Головка плечової кістки зміщується вперед, і заходить під дзьобоподібний відросток лопатки, тому цей вивих іноді називають і піддзьобоподібним. Якщо голівка плечової кістки зміститься далі вперед , то вона опиниться під ключицею (підключичний вивих). При передньому вивиху головка відриває від краю суглобової западини лопатки суглобову губу, що носить назву пошкодження Банкарта. Крім цього, може відбутися і розрив самої капсули суглоба.



Задній вивих. Зустрічається в 1-2% випадків. Типовий механізм вивиху - падіння на витягнуту вперед руку. При цьому також відбувається відрив губи, але тільки не в передньому відділі, а в задньому.

Крім передніх і задніх вивихів вкрай рідко зустрічаються нижні Вивихи, при яких головка плечової кістки зміщується вниз. Відмінною особливістю цього вивиху є те, що потерпілий не може опустити руку вниз і вимушено тримає її над головою.

Найчастіше вивих плеча відбувається через травму, проте, крім самої травми, вивиху можуть сприяти і ряд інших причин:

- Генералізована гіпермобільність суглобів. Являє собою стан, що зустрічається у 10-15% населення і характеризується надмірною, порівняно з середнім у даній віковій і статевій групі, амплітудою рухів у суглобах;

- Дисплазія суглобової западини лопатки. У деяких людей суглобова западина менш глибока, ніж у інших, і це буде сприяти вивихам. Крім того, суглобова западина лопатки у деяких людей може бути занадто нахилена вперед так звана передня Інклінація, або назад - задня Інклінація, що сприятиме вивихам вперед або назад відповідно. Буває і гіпоплазія суглобової западини - несформована нижня частина суглобової западини. Крім того, вивихам можуть сприяти і кілька інших рідкісних анатомічних особливостей людини.

- Повторні або багаторазові розтягування капсули суглоба і зв'язок. Плавання, теніс і волейбол - види спорту, які супроводжуються повторюваними рухами з надмірними розмахами і можуть призводити до розтягування зв'язок плечового суглоба. Багато професій також супроводжуються повторюваними надлишковими рухами. В результаті багаторазова травматизація призводить до того, що зв'язковий апарат слабшає і не може забезпечувати стабільність плечового суглоба.

Симптоми вивиху плеча:

При першому вивиху в плечовому суглобі в більшості випадків з'являється біль, який здебільшого обумовлений ​​розривом м'яких тканин: зв'язок, капсули, відривом суглобової губи. При повторних вивихах боль значно менший або його взагалі може не бути. Це обумовлено тим, що мягкотканинні структури, стабілізуючі суглоб, були пошкоджені в ході попередніх вивихів.

Обмеження рухів. Оскільки голівка плечової кістки знаходиться не в суглобі, то рухи досить обмежені. Найчастіше можливі коливні рухи, плече ніби «пружинить», а не рухається.

При вивиху плеча, при неправильному лікуванні, є великий ризик виникнення звичного вивиху плеча. Лікування звичного вивиху плеча тільки оперативне. Золотий стандарт лікування нестабільності плечового суглоба - артроскопічна стабілізація (операція Банкарта).

Суть операції полягає у відновленні суглобової губи за допомогою спеціальних якорів (анкерів).

Після операції гіпсова пов'язка не використовується, для реабілітації необхідно використовувати м'яку слінг-пов'язку, як показано на малюнку.

Ніякі біологічно активні добавки, препарати на основі хондроїтин і глюкозамін сульфату (Дону,  Терафлекс), вітаміни і т.д. при вивихах не допомагають і не сприяють зрощенню зв'язок! Все це - не більш ніж марна трата грошей і, в деяких випадках, може бути навіть небезпечним експериментом зі своїм здоров'ям.

На жаль, після першого вивиху завжди є ймовірність того, що вивих повториться.   Якщо вивих відбудеться вдруге, то це означає, що структури, які утримують плечову кістку (зв'язки, суглобова губа) не виконують свою функцію в достатній мірі і такий вивих вже називають звичним або використовують інший, більш сучасний термін - «хронічна нестабільність плечового суглоба» .

Повторні вивихи частіше бувають у молодих людей (віком до 30 років), якщо перший вивих стався у більш старшому віці, то ймовірність повторного вивиху менше. З іншого боку, на жаль, зі збільшенням віку вивихи як правило носять більш важкий характер - частіше зустрічаються переломовивихи. За даними великих досліджень виявилося, що у пацієнтів молодше 30 років ймовірність повторного вивиху дорівнює 37-41%. При цьому іммобілізація у відведенні знижує цей ризик до 25%.

Лікування звичного вивиху (хронічної нестабільності)

На жаль, якщо вивих стався вдруге, то він майже завжди відбудеться в третій, четвертий раз .... Іноді число вивихів перевищує кілька сотень. Немає сенсу чекати - кожен повторний вивих ще більше руйнує стабілізуючий апарат плечового суглоба. Поширена думка, що фізичні вправи допомагають зміцнити суглоб і уникнути повторних вивихів, однак варто визнати таку тактику скоріше невірною - внесок м'язів у стабільність суглоба дуже невеликий. Крім того, при хронічній нестабільності часто неможливо «накачати» м'язи, так як багато силових вправ самі по собі можуть призвести до повторного вивиху.

Отже, якщо вивих звичний або, іншими словами, є хронічна нестабільність плечового суглоба, то є тільки один вихід - операція. Існує багато варіантів хірургічної стабілізації плечового суглоба, але золотим стандартом лікування типової нестабільності в даний час є операція Банкарта (артроскопічно). Зараз ця операція виконується Артроскопічно, тобто без традиційного розрізу. Через один прокол довжиною 1-2 сантиметри в суглоб вводять відеокамеру і оглядають всі пошкодження зсередини. Через 1-2 інших маленьких проколи в суглоб ввводять спеціальні інструменти, якими створюють нову суглобову губу замість старої, яка, як правило, повністю стіесана при попередніх вивихах і просто відсутня.
Категорія: Плечовий і ліктьовий суглоб | Додав: borschaga (2013-01-06)
Переглядів: 2793 | Теги: Вивихи у плечовому суглобі | Рейтинг: 3.0/2

Всього коментарів: 0
avatar